Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Bermuda – Pembe Felaketler

Atlas okyanusunun kuzeyinde yer alan Bermuda, 100 adadan oluşan bir topluluktur. New York’a yaklaşıl 1250 km ve Londra’ya ise 5560 km uzaklıkta olan bu adalar, dünyanın karaya en uzak ikinci adasıdır. 65000 kişilik bir nüfusa sahip olan bu küçük ülkede resmi dil İngilizce olup, Portekizce de konuşulmaktadır.

Ortalama su sıcaklığı Haziran – Ekim arası 26-28 derece, Kasım – Mayıs arası ise 18 – 24 derece arasıdır. Sıcak aylarda 2 mm bir shorty veya 3/2 mm lik bir full elbise yeterli olurken soğuk aylarda 7 mm elbise giymek gerekmektedir. Görünürlük Haziran – Eylül aylarında 18-25 metre arasında değişirken, Ekim – Mayıs aylarında 30 metrenin üzerindedir. Bermuda’ya gitmek için en uygun zaman Mayıs – Kasım arasıdır, çünkü yazın en sıcak sular, kışın ise en iyi görünürlük vardır.

Bermuda suları, beş yüzyıl boyunca gemicilik sektöründe bir felaketler kronolojisine sahip olmuştur. Tarih boyunca şiddetli fırtınalar ve hain kayalık resifler, birçok İngiliz posta gemisini, yük gemisini, kuşatma gemisini, yatları, yolcu gemilerini ve Fransız fırkateynlerini suların altına gömmüştür.

Suyun altındaki tarihi keşfederken, dört direkli muhteşem uskuna tipi bir gemi olan Constellation‘ı ziyaret etmeyi unutmayın. En iyi etkiyi alabilmek için buraya güneş parlarken dalış yapmalısınız – ki bu da Bermuda için hiç problem değildir! Yaklaşık 10 metre derinlikte, kristal berraklıkta bir suda parlayan mücevherler gibi gözüken binlerce şişe ve cam kırığı manzarasıyla karşılaşırsınız.

Bunlar bir zamanlar 1943 yılında Venezuella’ya gidecek olan bir ilaç kargosuna ait, viski şişeleri ve ilaç ampülleri idi, fakat hiçbir zaman oraya varamadılar.

Bu kalıntılar ayrıca bir Hollywood filmi olan “The Deep” e de sahne olmuştur. Peter Benchley tarafından yazılan bu film, bir hazineyi anlatır ve aktirs Jacqueline Bisset’in ıslak bir t-shirt ile bu muhteşem Bermuda hazinesini bulmasını konu alır.

Buraya dalarak bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz, çünkü 72 metrelik devMontana kuşatma gemisi de hemen yanıbaşında yatmaktadır.

Bu gemi ise 1863 yılında Londra’dan Kuzey Karolina’ya giderken, limana yakıt almak için girmiş fakat kayalık bir resfite karaya oturarak batmıştır.

Hermes batığına ise, kıyıdan 15 dakika mesafede bir tekne yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. 48 metre boyunda olan bu çelik yardımcı gemisi, yaklaşık 25 metre derinlikte kuma dik bir şekilde batmış olarak durmaktadır.

Geminin direği, bacası ve borda iskelesi dramatik fotoğraflar için birebir olup, dümen ve motor dairesi ise güvenli geçişler ve gezintiler sunmatadır.

150 metre boyunda olan dev Cristobal Colon, Bermuda’nın en büyük batığıdır. Bir zamanlar bir İspanyol yolcu gemisi olan batık 1939 yılında kuzey bariyer resifinde karaya oturmuştur.

Ağır hasar gören teknenin yarısı resifin bir tarafına, diğer yarısı da öbür tarafına batarak dağılmıştır.

Bermuda’da sadece batık dalışları yoktur, dalgıçlar ayrıca “Blue Hole Resifi“nde bulunan “büyük şeyleri” de görmeye gelirler. Bunlar, kanyon ve tünellerde özgürce dolaşan barakudalar, kırmızı kaplumbağa, amberjack balığı ve orfoz gibi deniz canlılarıdır.

Sualtı dünyasının haricinde de pembe kumlu sahilleri olan Bermuda’da bir sürü atraksiyon mevucttur.1997 yılında kurulmuş olan Bermuda Sualtı Aaraştırma Enstitüsü, deniz gelenekleri ve gemiler hakkında bilgi sahip olmak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Bermuda kendine has bir şekilde hakiki İngiliz kültürünü benimsemiştir. Son derece bakımlı çimlik alanlar üzerinde çay seansları, arabaların solda gitmesi ve herkesin son derece kibar konuşması bunlardan yanlızca birkaçı …

Bermuda’daki en iyi 5 dalış noktası

  1. The Constellation
  2. The Hermes
  3. The Montana
  4. The Cristobal Colon
  5. The Mary Celestia

Tüm bunların dışında da, Bermuda^da tercih edilen en iyi ulaşım aracı olan motorsikletlerden birini kiralayın ve adayı keşfetmeye başlayın. Ya da direk pembe kumsallardan birine giderek, günün yorgunluğunu bir bardak rom ile atın!

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı