Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Güney Kaliforniya Kanal Adaları (Channel Islands)

Dalış tarihine baktığımızda Güney Kaliforniya her zaman başrol oynamış bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun en önemli nedenlerinden, ilk sportif dalış dergisinin burada çıkması, ilk Amerikan dalış kulüplerinin yine burada açılması, ilk sertifika organizasyonunun burada başlamış olması ve PADI’nin merkezinin hala burada olması, sadece birkaç örnek olarak gösterilebilir.

channel06

Bunların oluşmasında Güney Kaliforniya yani batı sahili diye tabir edilen yerin sualtı açısından etkileyici bir marin ekosisteme sahip olmasıdır. Channel Island (Kanal Adaları) en önemli dalış yeri olarak gösterilmektedir.

Santa Barbara ve Ventura’nın açıklarında bulunan, San MiguelSanta RosaSanta Cruz ve Anacapa olmak üzere dört adadan oluşan Channel Islands dalgıçlara oniki ay boyunca hizmet vermekte ve aynı zamanda ciddi bir şekilde koruma altına alınmıştır.

Su sıcaklığının yaz aylarında dahi çok artmadığı bu adalarda, dalışa başladığınız zaman kendinizi çok büyük bir sualtı ormanının içinde buluyorsunuz.

Tropikal bir deniz olmamasından dolayı renkli küçük balıklar yerine, çok iri siyah orfozlar, yüzlerce deniz aslanı ve büyük böcekler heran karşılaşacağınız canlılardan sadece birkaçı.

Yılın belli dönemlerinde balinalar göç ederken yine bu adaları mola yeri olarak kullanıyor ve birçok dalış teknesi bu dönemlerde balinaları su üstünden göstermek için turlar düzenliyorlar.

Çok sık olmamakla beraber büyük beyaz köpek balığı göründüğü yerel dalgıçlar tarafından söyleniyor.

Dalış merkezi sahiplerinin Liman Foku diye adlandırdıkları foklar çok meraklı ve sıcak anlılar. Neredeyse tüm dalış boyu sıkılmadan eşlik ediyorlar ve akrobatik hareketlerle sempatikliklerini ön plana çıkarmayı başarıyorlar.

Kış aylarında su sıcaklığının 13-14 derece yazın ise 18-19 derece olduğunu düşünürsek 7mm. Veya kuru elbise tercih edilmesi gerekir. Dalış için sabah 05.00 de hareket ediliyor ve günboyu istediğiniz kadar dalış yapabiliyorsunuz, sadece tüp parası ödemeniz yeterli.

Channel Islands’daki en iyi 5 dalış noktası;

  • Ship Rock
  • East End Reef
  • The Arch
  • Begg Rock
  • Cathedral Cove

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı