Deniz YazılarıDenizcilikGökhan KarakaşHaberlerKöşe Yazıları

Piri Reis’in ‘haritası’ orijinal mi?

CHP’li Ali Köktürk, “ABD’ye gönderilen Piri Reis haritasının kopyasının geldiği doğru mu?” diye sordu.

piri-reis-in-haritasi-orijinal-mi--3766356

GÖKHAN KARAKAŞ
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Piri Reis’in 1513 tarihli dünya haritasının orjinal olup olmadığına ilişkin iddiaları sordu. TBMM Başkanlığı’na verilen önerge şu sorulara yer verildi: “Amerika’ya orijinali gönderilen haritanın, kopyasının geri geldiği doğru mudur? Topkapı Müzesi’nde bulunan Piri Reis haritası orijinal midir? Müzedeki haritanın orijinal olup olmadığının uzmanlara inceletilmesi düşünülmekte midir? ”

Haritanın 1987 yılında 30 milyon dolara sigortalanarak, ‘Muhteşem Süleyman Sergisi’ kapsamında ABD’nin başkentiWashington’daki Ulusal Sanat Müzesi’nde sergilendiğine dikkat çeken Köktürk, “Piri Reis’in adını yaşatmak isteyen UNESCO2013’ü ‘Dünya Piri Reis Yılı’ ilan ederken harita yıprandığı gerekçesiyle Topkapı Sarayı’nda sergilenmiyor” dedi.

ABD’ye gitti, geri gelmedi
Köktürk’ün önergesi ilk olarak Milliyet’in duyurduğu “Haritanın ABD’ye gönderildikten sonra Türkiye’ye geri getirilmediği” iddiasını da yeniden gündeme getirdi. Bu iddiayı ortaya atan kişi ise “Piri Reis Haritası’nın Şifresi” adlı kitabın yazarı Metin Soylu. Soylu konu hakkında şunları söyledi:
“UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak gösterilen hattat Fuat Başar, 1987’de Topkapı Sarayı’ndan gelen yetkililerin Muhteşem Süleyman Sergisi için ABD’ye giden haritanın yerine yeni bir harita çizdiklerini ve yazılarını kendisinin çizmesini istediklerini söylemişti. Haritanın ABD’den gelmediğini düşünerek Kültür Bakanlığı’na yazı yazarak kriminal inceleme talep ettim. Bakanlık inuygun görmedi. Ama harita sadece bir kez sergilendi. Halen Piri Reis yılı içindeyiz ama harita sergilenmiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı