Dalış NoktalarıDalış YazılarıFehmi ŞenokKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Marmaris – Köpek Balığı Koyu

Marmaris ve çevresinde hatta Türkiye kıyılarında yapacağınız en görkemli deneyimdir. Araba ile çam ormanları arasında yapacağınız 30 dakikalık yolculuk sonrası Gökova’da ulaşılan koy, boyları yaklaşık 2.5 metreyi bulan köpekbalıklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Palmiye ağaçları, görkemli kumsalı ile konukları büyüleyen bu sevimli koyda şnorkel ile yapacağınız dalış, anılarınızdan uzun yıllar silinmeyecektir. Kıyıdan 50 metre kadar yüzülerek ulaşılan kayalar her yılMayıs ayında çiftleşmek amacı ile, Eylül ve Ekim aylarında ise doğurmak amacıyla gelen köpekbalıklarını beklemektedir.

Derinliğin en fazla 5 metre olduğu suda yüzerken altınızdan geçen sualtının bu ürkütücü canlılarının fotoğrafını çekmek olasıdır. Koyun içinde yaklaşık 50’nin üzerinde bulunan bu canlılar genellikle ikişer üçer gruplar halinde dolaşırlar.

Türleri Büyük Camgöz Köpekbalıkları olan denizlerin kralları dağın gölgesinde kalan kayalara yakın yerlerde yüzerler. Kayaların aralarında yumurtaları olduğundan onları açıktan ve kayalara yanaşmadan izlemek gerekli.

Yoğunlukla bulundukları alanlar ise kumluk zemin üzerindeki birkaç kaya ve dibinde bulunan tatlı su kaynaklarının bulunduğu yerlerdir. Tuzlu su ile tatlı suyun kaynaştığı bu soğuk bölgelerde görüş azalıyor. Kayaları kemirir gibi davranışları olan 2.5 metrelik köpekbalıkları sizi ürkütmesin.

Dalış merkezleri genelde konukların sualtına dalıp bu canlıları ürkütmesini engelliyorlar. Daha doğrusu olası bir olay için suyun altına dalmanız yasak. Yalnız yüzeyden izleyebilirsiniz.

Y. Fehmi ŞENOK
Sualtı Fotoğrafçısı

fsenok@scubaturk.org
www.scubaturk.org

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı