Anı – 7

Merhabalar

R.Kavağındakı tamirat ve eksiklerin tamamlanması işlemlerinden sonra, çalışmamızın karşılığını almak için R.Fenerindeki fabrikaya giderek tahsilatın yapılması için cuma gününüde beklemek gerekirdi. Bu zamana değin boş durmayıp boğazda çalışmaya devam ederdik. Böyle bir gün Karataş mıntıkasında eski bir gemi kalıntısının çevresinde dalıyorduk.

Etraf kum çamurdu rapanalar çamuru sevdiklerinden iyi bir mevkiydi. Gemi 6m den 18m ye kadar uzanırdı. Bölmelerdeeskinalara da rastlardık. Çok eski olup ortama uyum sağladığından balıkçıların çekinerek yaklaştığı gemiden bol miktarda uzun olta takımı (lüfer için) toplardık. Hem rapana toplayıp hem çevreyi izlemek güzeldi.

Oradan 40 m kadar aşağıda ahşap bir batık tekneye rastladık. O da oldukça eskiydi. Güvertesi zamanın etkisiyle erimiş makinası görünmekteydi. Oldukça eskiydi çünkü iri silindirli bir scania markaydı, bunları çocukluk yıllarımdan hatırlıyordum. Silindiri purmuz yardımıyla uzunca bir sure ısıtılır. Sonra kol yardımıyla ilk hareket verilir, sıcak olan silindirin kafasına püskürtülen mazot parlar ve motor ağır ağır çalışmaya başlardı. 70 li yıllarda hala kullanılan bu makinayi izledikce zamanın nasıl süratle geçtiğini anlıyorum.

Baş bodoslama ile çevresinde yepyeni bir gırgır ağı mevcuttu. Belli ki yeni takılmış ve yırtılıp kalmıştı. İri bir sandal kadar bir öbek oluşturabilirdi. Hemen batıktan kurtarıp yukarıya almak için ağın ucunu şamandıra balona bağlayarak yükselmesi için hava ile doldurdum. Ortalık acaip bulandı ve ben de hemen yükselmeye başladım. Artık orada durmak gereksizdi. Teknedekileri uyarmamla bumbanın ucundaki palanga teşkilatıyla güverteye almaya başladık.

Tahmin ettiğim gibi çok miktarda ağ mevcuttu. Belliki bir tekne yeni bırakmak zorunda kalmıştı. Akşam R.Kavağında balıkçılara haber bıraktık. Sahibi bulunabilirdi. Bizim bir işimize yaramazdı ama ağın sahibi yeni alacağı ağı o yırtık bölgeye uyarlamaya çalışarak zaman ve para kaybedecekti. Denizde zor durumda kalmak bildiğimiz bir şey olduğundan yardım etmeliydik. Ertesi gün haber geldi. Bizim oralı bir tekne olan Rıfat Reis isimli gırgır teknesinin gece lüfer için çevirdiği ağıymış. Ahşap yapıya sahip olan hele hele de yıpranmış tekneleri radar seçememekteydi. Onlarda balık telaşıyla bunu atlamışlar, ilişkene ağı vermişlerdi. Öğle üzeri geldiklerinde ağı teslim ettik oldukça mutluydu oldular. Macera dolu bir koşuşturmada bitmişti.

Tekrar anılarımızda buluşana dek tüm mutluluklar sizlerin olsun.

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

‘Karadeniz’de 5 bölge korunmalı’

Denizlerdeki canlı yaşamının korunmasına yönelik oluşturulan ve AB’nin desteklediği Coconet Projesi’nde Türkiye’yi Türk Deniz Araştırmaları …