Deniz YazılarıDenizcilikGökhan KarakaşHaberlerKöşe Yazıları

Donanma 148 yıl sonra Ümit Burnu’nu geçecek

Türkiye, Afrika’ya açılım politikası çerçevesinde sembolik önemi yüksek bir adım atıyor. Türk donanması Karadeniz, Ege ve Akdeniz’in ardından artık Atlantik ve Hint okyanuslarında da sancak gösterecek.

donanma-148-yil-sonra-umit-burnu-nu-gececek-4117154

Türk Deniz Kuvvetleri, Türk dış politikasını desteklemek ve Türkiye’yi tanımak için uzun bir Afrika turuna çıkıyor. Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 18 Mart’ta başlayacakları yolculukla donanmayı 148 yıl sonra bir kez daha Ümit Burnu’ndan geçirmiş olacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, son yılların en büyük ve kapsamlı seyahatini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Tüm Afrika kıtasını kapsayacak seyahate donanmanın en gözde gemileri katılırken, en özel birlikler ve ekiplerde bu görevde yer alacak. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu adıyla oluşturulan askeri güç, dünya barışını sağlamak için görevde olduğu mesajını verecek.

Binlerce denizci görev alacak
Donanma Libya’dan başlayacağı ziyaretleri Fas’tan Cebelitarık Boğazı’nı kullanarak Atlas Okyanusu’na açılarak sürdürecek. Güneye yönelecek Türk gemileri, Batı Sahra, Senegal, Gana, Kamerun, Angola, Namibya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ne kadar gidecek. Kıtanın en güney ucu olan Ümit Burnu’nu geçerek Hint Okyanusu’na çıkan donanma; Mozambik, Tanzanya, Somali, Sudan ve Mısır üzerinden Kızıldeniz’e girecek. Sina Yarımadası’nı takiben Kızıldeniz’de bulunacak gemilerimiz, Süveyş Kanalı’nı geçerek Türkiye’ye dönecek. İlk milli gemimiz olan Heybeliada korveti, Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Kudret Güngör lojistik ve akaryakıt gemisi yer alacak. Binlerce denizcinin görev alacağı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 18 Mart’ta Donanma Komutanlığı’ndan uğurlanacak. Tuğamiral Ali Murat Dede’nin komuta edeceği görevin 4 ay sürmesi planlanıyor.

Tatbikata katılacak
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Marmara, Ege, Akdeniz, Kızıldeniz ile Atlas ve Hint okyanuslarını kapsayan seyahatin “Dünya denizlerinde sancak göstererek Türk dış politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine katkı sağlamak maksadıyla yapılacağı açıkladı. TSK, görevle ilgili, “Ümit Burnu görevi, aynı zamanda insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerini kapsayacak. Tuğamiral Ali Murat Dede komutasında Gediz ve Oruçreis firkateynleri ile Heybeliada korveti ve Kudret Güngör lojistik gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, deniz güvenliğine destek faaliyetleri de yürütecek” bilgisini paylaştı. Öte yandan Türk donanmasının liman ziyaretlerinin yanı sıra ABD Afrika Komutanlığı’nca planlanan ‘Obangame Express Tatbikatı’na da katılacağı öğrenildi.

Gökhan Karakaş / milliyet.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı