Deniz YazılarıKöşe YazılarıM.Cem Gür

Dory veya Düz Karinalılar

Ne yazık ki ülkemizde tekne ve teknecilik hep pahalı bir Hobi olarak kabul edilmiştir. Herşeyde olduğu gibi yurdumuzun insanı nedense “ifratla Tefrit” arasında ara çözümlerin de olabileceğini bir türlü Kabul etmemektedir.

Oysa ille de bir ara çözüm vardır.

Bu yazı dizisinde nehir ve göllerde olduğu kadar açık Okyanuslarda da 200 yıldır hizmet veren, ülkemizde hiç tanınmayan basit, inşası kolay, ucuz, denizci ve emniyetli, üç tahrike de uygun (yelken, motor, kürek) sportif olduğu kadar ağır işlerin de yapılabildiği, hatta belki bu yazı Dizisinden sonra balıkçılarımızın da ilgisini çekecek bir Sınıfı “dory”’leri tanıtmaya sevdirmeye , hiç bilinmez Amerika ve Avrupada olduğu gibi yaygınlaşmasına ön ayak olacağımızı varsayıyoruz.

Kısa bir internet sörfünde bile yüzlerce sayfa açılmakta, dünyanın “denizci” bilinen Amerika, İngiltere, Fransa, Portekiz ülkerinde halen ağır iş ve sportif amaçlı kullanılmaktadırlar.

Zerafet hiç birinde göz ardı edilmemiştir, eksik de değildir.

İmalat ve kullanım kolaylığı ön planda olan dory’ler inanıyorum ki Türk deniz severlerince de benimsenecek ve kullanılacaktır.

Bilgiye ulaşmanın çağımızda ne denli hızlı olduğu göz önüne alınırsa benim misyonum sadece tanıtım ve sevdirmeye çalışmaktır. Arzu edenler internette bulunan pek çok plan ve kit satış kaynaklarından yararlanarak kendi dory’lerini yapabilirler.

Amerikan “Benford Design Group”, Dory başlığı altında 26′-37 ½’ (7,90-11,50 mt) arasında değişik yelken teknesi planı üretmiş ve binlerce satış yapmıştır. Bunlardan aşağıda resmi görülen 34′ junk armalı “Badger” dünyanın dört bir okyanusunda binlerce mil sayyahtını “Voyaging on a Small Craft” adlı kitabında etraflıca anlatmaktadır.

Öncelikle tarihsel kaynaklarını sırasıyla güvertesiz Dory’ler ile başlayıp daha sonra güverteli tekneleri İnceleyeceğiz.

İmalatı prensip olarak omurgasız, düz tabanlı, bordaların az sayıdaki eğrilere ve tabana bağlantısı esasına dayanan, genelde su kontrplağından çatılan ve cam elyaf ve epoksi ile satüre edilen hafif teknelerdir. İmalatı, bakımı, kışlaması ve kullanımı kolay Dory‘leri seveceğinizi umuyorum.

M. CEM GÜR
Tekne Yapımı / Satımı

www.doryturkiye.com

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı