Dalış NoktalarıDalış YazılarıFehmi ŞenokKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Çeşme

Çeşme’deki dalış bölgeleri genelde Çeşme limanından kalkan tekneler ile 60 dakika yapılacak yolculuk sonrası ulaşılacak Eşek Adası ve yöresindeki birkaç küçük adadır.

Fener Adası

Ada etrafında iki dalış noktası vardır. Her iki dalış noktasında fazla derin olmayan dip yapısından dolayı genelde ikinci dalışlar için kullanılmaktadır. Derinlikleri 18 metre olan yörede yapılacak dalışlarda renkli dip yapısı ilginizi çekecektir. Her türlü sünger ve mercanın bulunduğu ada yöresinde karagöz, sarpa gibi küçük sürü balıkları dalışa renk katmaktadır. Kimi kez fokların görüldüğü adada birkaç eski fok mağarası da bulunmaktadır. Dalışlar sırasında koruma altında olan foklar ile karşılaşılsa bile yaklaşmamaya özen gösterilmektedir.

Yatak Odası

Derinliğin 12 metre olduğu bu dalış bölgesi sualtı fotoğrafçılarının kaçınılmaz çalışma alanlarındandır.

Adanın batısında yer alan iki mağara girişive içindeki süngerlerin kapladığı alan ile oluşan renkli cümbüşü makro ve geniş açı fotoğraf çekenler için oldukça uygundur.

Fotoğrafçıların buraya en az iki dalış yapmalarını öneririm.

Geniş açı objektif ile içeriye girdikten sonra dışarıya baktığınızda karanlığın önündeki turkuaz renkli mavilikler sizi etkileyecektir. Süre geçirmeden kameranızın ayarlarını yapıp klasik bir mağara çekimi gerçekleştirin.

Mağara içine en az 3-5 kişinin girebileceği kadar büyüktür. İkinci dalışınızda makro objektif ile dalmanızı, mağara duvarlarının yanı sıra taşların bitip kumun başladığı yerlerde de ayrı bir coşkunun barındığını hatırlatırım.

Kumların üzerinde kurbağa balığı ile karşılaşabilirsiniz.

Genellikle sığ oluşundan dolayı ikinci dalışlar için seçilmesine karşın dalgıçlar tarafından sabırsızlıkla beklenen dalış noktasıdır.

Y. Fehmi ŞENOK
Sualtı Fotoğrafçısı

fsenok@scubaturk.org
www.scubaturk.org

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı