Deniz YazılarıKöşe YazılarıM.Cem Gür

Yuvarlak karinalı Dory’ler – Swamscott Dory

Az bilinen, Manş kıyılarında pek görülmeyen “Bank Dory’lerin”
doğuşuna gebelik eden “SWAMPSCOTT DORY” çok daha
yaygın olarak kullanılır.
ABD Batı kıyılarında, Yeni İskoçya, Newportburry, Essex,
Glouchester, Salem ve Marblehead yörelerinde yaygındırlar.

SWAMPSCOTT’ LAR;

  • SWAMPSCOTT
  • GUNNİNG DORY
  • SURF DORY
  • 16FT GENİŞLETİLMİŞ DORY
  • BEACHCOMBER-ALPHA
  • 18 FT ONE-DESIGN SWAMPSCOTT YELKEN DORY
  • X-DORY
  • LES ANNEXES

İlk ortaya çıkışından beri bir “YELKEN/KÜREK” plajlardan hareket eden balıkçı teknesidir. Sabahları sahilden millerce uzağa kürekle gidip akşam hakim doğu rüzgarları ile yelkenle dönerler.

Bank Dory’leri aksine daha çok ıstakoz sepet avcılığı yaptıklarından bordaları daha alçaktır.

Balıkçılar evlerine dönerken sıkça yelkenle yarıştıkları için SWAMPSCOTT’lar daha çok özel amaçlı teknelere dönüştüler.

John GARDNER diyor ki;

“Dory’ler uzun zaman denizlerin narin tekneleriydi. İlk dengeleri biraz zayıf ve dalga hareketlerine hızlı reaksiyon verdiklerinden alışık olmayan denizciler için rahat tekneler değildi”.

“Yelken altında fışkırmaya hazır oluşları insanı şaşırtır. “Gerçek bir SWAMPSCOTT battığı zaman hızla düzelebilmesi için yeterince düz bir karinası olan teknedir”

“Dory klanı aristokratı olan SWAMPSCOTT’lar düz bordalı, biraz da kabaca imal edilmiş kuzenleri balıkçı Bank Dory’lerle karıştırılmamalıdır.”

“Yapım teknikleri aynı olmakla birlikte performanları yönünden çok büyük farkları vardır. Swampscott’lar kürekle çok daha rahat idare edilirler.Kürekle daha iyi performans göstermeleri bir başka polemik konusu yapılsa da, en az Bank Dory’leri kadar mükemmel denizci teknelerdir. En büyük üstünlükleri kolay idare edilebilmeleridir. Normal şartlarda genç biri aynı boyda bir Bank Dory’sinden daha kolay kullanabilir.”

GENEL TANIMLAMA
“Swampscott” genelde tek bir kişi tarafından kullanıldığından “Bank Dory”sinden biraz daha küçük bir teknedir. Tam boyu 16 ila 17 ft arasında ( Ortalama 5 metre) değişir.

Taban eni 50-55 cm, tam eni 1,40 ila 1,50 metre arasındadır. Klasik imalat tekniğinde ağırlığı 100 ila 120 kg cıvarındadır. Mordern yapım teknikleri uygulandığında toplam ağırlık 85 kg cıvarına indirilebilir. SWAMPSCOTT az çok yuvarlak 4 ila 6 kaplamadan oluşur.

Genişletilmiş 16Ft Swamscott Dory Çalışma Planı

Seçim nedeni ?
“Niyetim Chasse Marée tarafından yayımlanan ve armasını ana yelken, trenket ve bocurum olarak değiştireceğim “ILUR” ü yapmaktı. Bir deniz fuarında gezerken o güne kadar hiç dikkatimi çekmeyen bir dory gördüm. Sahibi, denizcilik kalitesi ve yeteklerini överek bir “Northshore Dory” edinmeye beni ikna etti.

Fuar yelken yetkilisi aynı fuarda tam donanımlı olan bir WAMPSCOTT sahibi Bay Jack ETELLIER’ye yönlendirdi. Bu buluşma ve tanışma sonrasında onunki ile aynı bir tekne yapmaya karar verdim.”

Tanımlama
Bu tekne “Mystic Seaport Museum 17 ayak” adaptasyonudur. 16 ayak boyutuna getirilmiş ve oransal olarak taban eni ve borda eni genişletilmiştir. Salma kasası kürek seyrinde rahatlık sağlaması ve denge arttırımı için biraz geri çekilmiş ve oturak tahtası seviyesine indirilmiştir. Orijinal ana yelkeni “koyun bacağı” iken arma ağırlığı azaltılacak şekilde modifiye edilmiştir.

M. CEM GÜR
Tekne Yapımı / Satımı

www.doryturkiye.com

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı