Deniz YazılarıKöşe YazılarıManşetTim Saunders

Tutkulu bir yat tasarımcısı: Tim Saunders

Tim Saunders süperyat tasarım sektöründe çok iyi tanınan,  20 yıldan fazladır yat endüstrisinde bir çok başarılı projeye imza atan,  Türk eşi Bagnu Hanım’la evlenip Bodrum’a yerleşen dünyaca ünlü bir tasarımcı. Tim Saunders, Temmuz ayından itibaren tecrübelerini ve görüşlerini DenizMagazin.com okuyucuları ile paylaşacak ve düzenli yazıları ile aramızda olacak. Tim Saunders’a hoşgeldin diyor ve değerli bilgi birikimlerini bizlerle paylaşmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Çalışmalarına ve tasarımlarına bir göz atmak isterseniz www.tsyd.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tim Saunders Kimdir?

–              20 yıldan fazla tecrübe ile A’dan Z’ye lüks yat tasarım hizmetleri veren dünyaca ünlü bir yat tasarımcısıdır.

–              Tim, gençliğinde sık sık İngiltere’nin güney kıyılarını ziyaret ediyordu. Burada daha sonar onda bir tutku halini alacak yatları ve gemileri uzun uzun seyrediyordu. Ünlü tasarımcı su sporlarına olan ilgisini 10 yaşında yelkenciliği öğrenmeye başladıktan sonra keşfetti.

–              Okul yıllarında tasarım, sanat, bilim ve yabancı diller derslerine ilgi duyuyordu. Okulunun sanat bölümünü bitirdiğinde endüstri tasarımı bölümüne devam etme kararı verdi. Bu bölümde ergonomi, iç tasarım, dış tasarım, üretim tasarımı ve mekanik mühendisliği dersleri aldı.

–              1999’da kendi işini kurana kadar bir çok ünlü firmada, bir çok ünlü tasarımcı ile çalışma fırsatları oldu. BU dönemi “çıraklık yıllarım” olarak adlandıran Tim’in beraber çalışmış olduğu firmaların bazıları; Fairline Boats, And-rew Winch Designs, Princess Yachts, Espen Oeino Naval Architect, Mulder Design, Pieter Beeldsnijder Design, Felix Buiterdijk Design, Redman Whitely Dixon, Guido de Groot Desig. Tüm bu deneyimlerin sonrasında ise kendi firması Tim Saunders Yacht Design ile müşterilerinin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

–              21 yıllık kariyerinde, klasik ya da ultra modern, 10metre ile 235 metre arasında bir çok motoryat ve yelkenli tasarladı. Tim deneyimlerine dayanarak, her projenin eşsiz olduğuna inanıyor. “Her müşterinin isteklerinin dikkatlice dinlenip, tasarımcının fikirleri ile yoğurulmuş ve mükemmel hale getirilmiş birleşik bir çözüm bulunmalı ve ancak ondan sonra herkesin tatmin olacağı bir sonuca ulaşılmalıdır” diyor.

–              2009 yılında Bodrum’a yerleşen Tim, konsept tasarım geliştirme, dış tasarım, iç tasarım, tasarım yönetimi gibi konularda hem yerel hem de uluslararası müşteri ve firmalara hizmet veriyor.

 

A passionate yacht designer:Tim Saunders

Tim Saunders is a well-known yacht designer in the superyacht industry who has more than 20 years of experience and who has completed many very successful projects. He started to live in Bodrum after he was married with his lovely Turkish wife Bagnu. From July onwards, Tim will share his experience and ideas with DenizMagazin.com readers in a series of articles. We would like to welcome Tim Saunders, and look forward to him sharing his valuable knowledge and experience with us. You may wish to visit his web site, www.tsyd.com where you can take a look at some of his projects and designs.

About Tim Saunders;

–              Today, Tim Saunders is a Specialist Luxury Yacht Designer providing an A to Z scope of design services to local and international superyacht Clients and Shipyards. .

              However in his early years, Tim frequently visited the south coast of England where he spent many hours watching the ships and yachts passing by. From the age of 10 he started to learn to Sailing and soon found out his passion for water sports, sailing and Yachting.

–              At school he was interested in Arts, Design, Science, and Foreign Languages. After completing Art College with a high degree, he applied for the BA Honours, Industrial Design /  Transportation course at Coventry where he studied Exterior Styling, InteriorDesign, Ergonomics, Design for Production, and Mechanical Engineering.

–              Before he started running his own business in 1999 (TSD), he worked, what he affectionately calls, ‘his apprentiship years’   with the many leading names in the industry which include; Fairline Boats, Andrew Winch, Princess Yachts, Espen Oeino, Frank Mulder, Pieter Beeldsnijder, Felix Buiterdijk , Redman Whitely Dixon and Guido de Groot.

–              During Tim’s 21 year career he has designed numerous sail and motor yacht projects ranging ‘in length’ from 10m to 235m and ‘in style’ from Ultra modern to Classic. Following this wealth of experience, Tim says “each project is unique, it is essential to carefully listen to each client, to find the challenge according to his/her vision and then create an optimized and unified solution to satisfy every discipline”.

–              In 2009 Tim relocated from London to Bodrum, where he founded TSYD. This specialist studio providesprovides Concept Origination & Development, Exterior Styling, Interior Design, Naval Architecture and on-site Design Management for Custom and Production projects. TSYD provides Superlative Design Solutions for newbuild, luxury conversion and refit projects.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı