SeyahatYaşam

Seyahat sigortası yaptırırken dikkat

Sağlık sigortaları kullanıcı ihtiyaç ve alışkanlıklarını göz önüne alarak hazırlandığında, hem ekonomik hem de sağlığınızın güvence altında olduğunu bilmenizin vereceği tatminle yıl boyunca huzurlu zaman geçirmenize ve sürpriz bir sağlık sorununuzda maddi sıkıntı yaşamamanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle yurt dışı gezilerde önemi daha fazla ön plana çıkan sigorta çeşitleri hakkında halen net bir bilgi sahibi değiliz. Bu tür işlemlerde yapılan basit hatalar hem zaman kaybına hem de maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle sigorta yaptırmayı düşünenlerin yahut zorunlu olarak yolculuğuna dair sigorta işlemlerinin başlatılması gereken bireyler işlemler esnasında nelere dikkat etmeleri gerektiğini çok iyi öğrenmelidir. Örneğin yurt dışı gezilerden önce yaptırılması zorunlu olan seyahat sigortası hakkında en çok yanlış bilginin kol gezdiği sigorta çeşitlerinin başında gelir. Bu sigortanın poliçesinde genel şartlar ve özel şartlar adı altında çeşitli kıstaslar yer almaktadır. Genel şartlar bölümündeki hükümler devlet tarafından belirlenmektedir. Sigorta şirketleri ve acenteleri herhangi bir değişiklik yapma hakkında sahip değildir.

Farklı şirketler tarafından yapılabilen seyahat sağlık sigortası poliçelerinde teminatlar yer alır. Bu teminatlar bireylere iki seçenek eşliğinde sunulmaktadır. Bunlardan biri 100 gün üzerinden teminat alınmasını ancak seyahat başında 60 gün ile bir sınırlamanın söz konusu olmasını içermektedir. Diğerinde ise süreye dair bir kısıtlama içermez. Fakat her seyahat için 90 gün gibi bir süre limiti mevcuttur.

Seyahat sigortası poliçesine alternatif olarak, Sağlık Sigortası satın alıp yurt dışı teminatı ekletebilirsiniz. Sağlık Sigorta poliçenizdeki yurt dışı teminatlarınızla seçeceğiniz limitler doğrultusunda Seyahat sigorta poliçenize ek olarak hizmet alabilirsiniz. Sağlık Sigortası hizmetleri arasında yurtdışında sağlık problemleriniz dolayısıyla oluşan zorunlu konaklama ücretleriniz, ülkeye dönüş sırasında kullanılacak kara ya da hava ambulansı, uzman doktor ve hemşire gibi teminatlarda bulunmaktadır. Asistans teminatı kapsamı içerisinde bulunan bu hizmetler şirketten şirkete farklılık göstermekle birlikte Sağlık Sigortalarının, Seyahat sigortalarına göre en ayırt edici özelliklerindendir. Ayrıca Sağlık sigortaları yurt içinde de çeşitli planlarla sağlık harcamalarınıza büyük bir kolaylık getirmektedir. Yılda 500-600 TL gibi primler ile satın alabileceğiniz tamamlayıcı sağlık sigortalarının yanı sıra, 1.000 TL – 2.000 TL ortalama rakamlarla alabileceğiniz geniş kapsamlı poliçelerde mevcuttur. Sağlık sigortaları kullanıcı ihtiyaç ve alışkanlıklarını göz önüne alarak hazırlandığında, hem ekonomik hem de sağlığınızın güvence altında olduğunu bilmenizin vereceği tatminle yıl boyunca huzurlu zaman geçirmenize ve sürpriz bir sağlık sorununuzda maddi sıkıntı yaşamamanıza yardımcı olacaktır. Siz ya da dilerseniz aile bireylerinizin aniden meydana gelebilecek bir sağlık sorununa karşın, o günün şartları ne olursa olsun tedavisinin gerçekleştirileceğini bilmek en büyük güven kaynağınız olacaktır.

Yine sağlık sigortası tercih etmeyen bireyler için, aniden oluşabilecek ve hayatlarını derinden etkileyebilecek kazalar için ferdi kaza sigortası seçenekleri bulunmaktadır. Ferdi kaza sigortaları, ani gelişen kaza hallerinde sigortalının vefatı ya da sürekli iş göremezlik durumlarında teminat vermektedir. Sigortalının vefatı sonucunda, poliçe hazırlanırken seçtiği tutar, yasal vasilerine yada yine kendisinin belirlediği bir 3. kişilere ödenebilir. Sürekli iş göremezlik durumunda ise ferdi kaza sigortaları, bu sıkıntılı dönemde geçiş sürecini maddi sıkıntılarla uğraşmadan atlatmasını hedefler. Yılda ortalama 100 TL gibi düşük primlerle sahip olabileceğiniz bu poliçe hiç ummadığınız anda nefes alma imkanı olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı