SeyahatSeyir Defteri

Balina Köpekbalıklarını Görebileceğiniz En İyi Dört Yer

Köpek balıkları ile dalış son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve en çok görülmek istenen tür ise en büyük köpek balıklarından biri olan ama aynı zamanda çok uysal olan balina köpek balıklarıdır. Balina Köpek balıkları genelde göçmendirler ve bu nedenle sadece bazı mevsimlerde dünyanın belirli bölgelerinde görülebilirler.

Eğer gerçekten bir balina köpekbalığı görmek istiyorsanız, dünyada sadece düzenli olarak tespit edilebilen birkaç yer vardır. Balina köpekbalığı, sadece tropik ve sıcak ılıman denizlerde yaşar. Avustralya, Mozambik, Meksika ve Honduras Körfezi Adaları gözlem yapılabilecek en iyi 4 noktalar arasındadır

Balina köpek balığı (Rhincodon typus), Rhincodontidae familyasından devasa büyüklükte, zararsız bir köpek balığıdır. Tüm denizlerde görülmekle birlikte başlıca yaşam alanı tropikalardır. Gri veya kahverengi olan gövdesinde küçük noktalar ve beyaz-sarı ince, dikey çizgiler bulunur. Gövdesinin alt kısmı açık renklidir. Dişleri oldukça küçüktür. Ufak balıklar ve plankton ile beslenir.

Yaşayan balıkların en büyüğüdür ve bilinen en büyük balina köpek balığı 13,7 m ve 36 tondur. Ortalama 9 m büyüklüğündedir ancak bunun iki katı büyüklükte olanlarına da rastlandığı yönünde raporlar bulunmaktadır. Genellikle yüzeye yakın yüzen tembel bir hayvandır ve gemilerle çarpıştığı görülmüştür. Balina köpek balığı Rhincodon cinsinin tek türü, Rhincodon da Rhincodontidae familyasının tek cinsidir.

Balina köpekbalıkları 21 ila 25 °C su sıcaklığını tercih eder ve bu yüzden dünyanın bütün tropik ve subtropik denizlerinde bulunurlar. Bazen mevsimsel olarak fazla plankton bulunan bölgelerde sayıları daha yüksektir.
Deniz suyunu aktif olarak içlerine çekerler ve yine kendi güçleriyle süngere benzeyen bir filtre sistemine sahip olan solungaçlarından dışarıya bastırırlar. Böylece her gün tonlarca plankton, diğer küçük deniz hayvanları ve küçük balıkları sudan filtreleyerek yüksek gıda ihtiyaçlarını giderirler.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı