Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 12

Merhabalar

Sezon hazırlıklarıyla geçen günlerden sonra tekrar bir aradayız. Kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Istakozun pek gelmeye niyeti olmadığını hissettiğimden en iyi yolun vakit kaybetmeden ayrılmak olduğunu düşünerek çıkış hazırlıklarına başladık. Dip zamanımız bilgisayarıma göre deco veriyor ama oldukça az . Decompresyon ve emniyet için teknenin altındaki tüpümüz garantimiz olduğundan içimiz rahat hava planlamamız yolunda gidiyor.

Oldukça yavaş bir hızla yukarı yöneliyoruz. Taşın yukarılarında hayat daha bir canlı karagözleri, sinaritleri gruplar halinde seçebiliyorum. Artık deco durağındayız. Decompresyonun rahatlatıcı etkisiyle daha sakin düşünebiliyorum. Bunda şu an soluduğum havadaki azotunparsiyel basıncının düşmesininde etkisi büyük.

Ve artık yüzeydeyiz. Malzemeleri tekneye verdikten, şamandırayı da aldıktan sonra teknede artık dinlenebilirim. Havanın sakin olması büyük avantaj zira adadan oldukça açıktayız. Demiri de aldıktan sonra martı kayalığına doğru yöneliyoruz. Kayalığın yanındaki koya demirliyoruz. Burası oldukça güzel bir mevkii. Zaten haritada da demir mevkii olarak verir. Eski bir ingiliz haritasında adanın isminikalolimnos olarak belirtilmişti. Rumca bilmiyorum ama, – güzel liman– olduğunu bir dostum söylemişti.

Martı kayalıkları oldukça dik ve tehlikelidir. Bir gün adanın merkezinde gelen bir hükümlü kuş yumurtası toplarken ayağı kayıyor ve bir yarıktan içeri düşüyor. Oldukça hırpalanıyor. Yer kum, içerisi loş. Burası denizden girişi olan bir mağara. Yerin kum olması büyük bir şans. Mağaranın diğer köşesinde bir fok yavrusu olduğunu görüyor. Ama düştüğü yerden de tırmanamıyor. O arada ana fok deniz girişinden mağaraya geliyor. Bir yabancının varlığından rahatsız olarak bütün bir geceyi ayrı köşelerde geçirdikten sonra günün aydınlanmasıyla birlikte yardan tırmanarak mağarayı terkeden hükümlü merkeze dönünce başına gelenleri anlatmış ve olay bir efsane halini almış.

Bu arada biz de yemek hazırlıklarına başlamıştık. Bir yandan da malzemelerin yıkanıp toplanması işine de ben başlamıştım. Geceyi burada geçirecektik.

Gelecek sefere kaldığımız yerden devam edeceğiz. O ana değin maviliklerden uzak kalmayın.

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı