Dalış YazılarıKöşe YazılarıMurat Kitapçı

Anı – 14

Selamlar

Yeniden anılarımızla bir aradayız. Yoğun geçen yaz temposunun ardından stresli iş yaşamına geri döndük. Amacımız farklı bir soluk olması …

Bu nedenle sizlere biraz eğlenceli bir anımı anlatacağım.1980 li yılların ortasıydı sanırım. O yıllarda öğrenciyim. Okuldan kalan vakitlerde çeşitli sualtı işleri yapıyorum. Bunlar çoğunlukla da tonozişleri oluyordu.

Bir ahbap aracılığıyla İstanbul/Kanlıca daki bir yalıdan böyle bir talep geldi. Yalının önündeki tonoz sistemi yenilenecek. Akıntı da mevcut. Malzemelerimi arabama yükledim yalının zilini çaldım. Görevliye kaptanı sordum, geldi. İçeri girdim, kaptanla deniz kenarına inerken bahçede serbest dolaşan dobermanlar dikkatimi çekti, çünkü; köpekbalığından korkmam köpekten korktuğum kadar.

Aman ne olur bunları bağlayın dedim beni kırmadılar,bağladılar. Bende deniz kenarında malzemelerimi hazırladım. Suya atladım. Derinlik 12 mt. ama kuvvetli bir akıntı var. Su çok soğuk çünkü tam yılbaşı günü. Dipteki büyük beton bloğu buldum kopan zinciri yenisiyle değiştiriyorum. Su bulanıyor çünkü beton bloğu bulmak için eski zinciri havalandırarak takip ediyorum. Beton bloğa zincir kildiyle yeni zinciri sabitledim. Diğer ucuyla şamandıra için kıyıya doğru geldim. Şamandırayı getirecekler. Yalının rıhtımında elbisem üstümde oturdum bekliyorum. O an rastlantı, kafamı arkama çevirmiştim ki ne göreyim, dobermanlar koşarak bana doğru süratle geliyorlar. Yapılacak tek şey suya atlamak! Bende üstümdeki dalış elbisemle suya düşünmeden atladım. Şanslıydım … Bir yandan dinlenip ısınmak için çıktığım rıhtımda başıma gelenlere gülerken bir yandan da kaptana olanca gücümle sesleniyordum.

Duyanlar geldiler alıp götürdüler. Bende garantili olmasi icin yan yalının teknesine çıkıp bekledim. Kaptan nihayet şamandırayla geldi. Bende malzemelerim için tekrar rıhtıma çıktım. Tüpümle tekrar suya atladım. Şamandırayı bağladım. Sudan çıktığım gibi yolu tuttum.

Maçka daki bürolarına giderek ücretimi aldim. Halen Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçerken tam aşağıdaki Kanlıca körfezi ve o yalıyı görünce gülümseyerek hatırlarım.

Tekrar göruşene değin mavilikerle kalın .
Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı